Problem pedikulozy

Szanowni Rodzice

Z uwagi na pojawiające się pytania dotyczące problemu wszawicy chcemy przypomnieć, że obowiązek sprawdzania czystości skóry głowy spoczywa na rodzicach/prawnych opiekunach dziecka. W szkole odnotowano sporadyczne przypadki zakażenia wszawicą. Były one zgłaszane przez rodziców uczniów lub zauważone przez pielęgniarkę szkolną. W każdym z ujawnionym przypadków podjęto odpowiednie działania zgodne z procedurami i obowiązującym stanem prawnym. Rodzice/opiekunowie ucznia zostali poinformowani a w klasach przeprowadzono badanie czystości. Oczywiście było to możliwe tylko w odniesieniu do uczniów, których rodzice wyrazili odpowiednią zgodę. Wszawica jako zakażenie pasożytem zewnętrznym nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych i nie podlega zgłoszeniu do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

W trosce o zdrowie dzieci prosimy Państwa o podjęcie działań profilaktycznych poprzez: regularne przeglądanie głów dzieci i niezwłoczne zgłaszanie ewentualnych przypadków zakażeń. Milczenie w takich okolicznościach jest wyborem najgorszym z możliwych, opóźnia bowiem właściwą reakcję innych rodziców i naraża pozostałe dzieci na zakażenie. Tylko systematyczne działania mogą przyczynić się do wyeliminowania problemu. Poniżej zamieszczamy prezentację dotycząca problemu pedikulozy. Materiał ten znajduję się również w  zakładce "pielęgniarka szkolna".