Ogród szkolny przed pracami modernizacyjnymi

Postanowiliśmy zmienić nasz ogród szkolny.

Dzięki dofinansowaniu z  Urzędu Miejskiego Będzin i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach możemy dokonać jego rewitalizacji realizując projekt „Pszczeli Zakątek”

Charakterystyka zadania:
Wnioskowane zadanie polega na zaaranżowaniu ogrodu szkolnego uwzględniającego aktualne zadrzewienie i proponowane stanowiska roślin: stanowisko leśne (sosna pospolita, wrzośce), stanowiska kwiatowe (funkie, hortensje, barwinki, żurawki, goździki, złocienie, rubekie, budleje), stanowisko roślin warzywnych (m.in. pomidor, papryka, cebula, marchew, buraki, pieruszka), stanowisko ziół (lawenda, mięta, oregano, bazylia, rozmaryn, tymianek, wawrzyn), stanowisko roślin miododajnych.

Założeniem projektu „Pszczeli Zakątek” jest obserwowanie oraz doświadczanie bioróżnorodności gatunkowej roślin przez uczestników podczas zajęć terenowych.

Odbiorcy

Odbiorcami projektu będą dzieci z oddziałów przedszkolnych, pierwszego etapu edukacyjnego, drugiego etapu edukacyjnego.
1. Dzieci z oddziałów przedszkolnych – sadzenie, obserwowanie wzrostu, zabiegi pielęgnacyjne uprawy warzyw. 2. Pierwszy etap edukacyjny – sadzenie, obserwowanie wzrostu, zabiegi pielęgnacyjne bylin. 3. Pierwszy etap edukacyjny – sadzenie, przycinanie krzewów, prace techniczne: kopanie, grabienie, plewienie.

Planowane działania będą miały zasięg gminny. W ramach projektu będą organizowane warsztaty i konkursy ekologiczne, plastyczne, kulinarne, fotograficzne dla zainteresowanych szkół i przedszkoli.

Cele: Celem głównym założenia mini ogrodu jest prowadzenie zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody przy wykorzystaniu opracowanego programu edukacji ekologicznej. Cele szczegółowe: - doskonalenie umiejętności łączenia wiedzy z nauk przyrodniczych i wykorzystania ich w praktyce, - kształtowanie samodzielnego planowania i podejmowania działań związanych z pielęgnacją ogrodu, - zaznajamianie z bioróżnorodnością świata roślin i owadów, - rozwijanie umiejętności rozpoznawania rodzimych gatunków roślin i owadów, - rozwijanie umiejętności pracy w grupie, - rozwijanie współpracy z zainteresowanymi szkołami i przedszkolami poprzez podejmowanie działań edukacyjnych na terenie mini ogrodu, - wskazanie pożytecznej roli owadów w warunkach nadchodzących zmian klimatycznych, - ukazanie jak ważne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody jest zakładanie w miastach siedlisk przyjaznym owadom, - kształtowanie wrażliwości, więzi z przyrodą oraz postawy poszanowania cudzej i własnej pracy i odpowiedzialności za wygląd otoczenia.

Realizacja celu głównego wyrażona będzie następującymi działaniami: zajęcia o charakterze przyrodniczym, praktycznym, konkursy plastyczne, fotograficzne, ekologiczne, warsztaty kulinarne.