Lekki tornister - kolejna edycja

Po raz kolejny przystępujemy do akcji "Lekki tornister". Organizatorem jest PSSE w Dąbrowie Górniczej.
Rozmawiamy z uczniami, przesyłamy informacje rodzicom, ważymy plecaki.

Problem przeciążonych tornistrów najmłodszych uczniów i związane z tym ryzyko wad postawy to kwestia niezwykle istotna zwłaszcza w wieku od 6 do 10 lat, gdy dziecko jest najbardziej narażone na wykształcenie wad postawy.

Celem kampanii informacyjnej "Lekki tornister" jest podniesienie wiedzy dzieci, rodziców i opiekunów na temat profilaktyki chorób układu ruchu.

Kilka rad w sprawie tornistrów:

• Podczas zakupu tornistra należy zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.

• Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!

• Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.

• W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w  specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).

• Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty a czasem maskotki, zabawki.

• Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia. Każdy uczeń ma w szkole miejsce, gdzie może pozostawić materiały, których nie musi zanosić codziennie do domu.

• Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.

• Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.

• Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, strój na lekcję w-f – dziecko zabierało tylko w wyznaczone dni, zgodnie z planem zajęć.
Dodatkowe piórniki, zabawki lepiej zostawić w domu.

Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.

zakładka dla ucznia

Format: PDF, Waga: 94 kB