Święto Niepodległości #SzkołaDoHymnu

Święto Niepodległości      #SzkołaDoHymnu

Tegoroczne Święto Odzyskania Niepodległości wiąże się z 90-leciem sztandaru naszej szkoły. „Sztandar szkolny sumptem Rodziców, Opieki Szkolnej i Nauczycielstwa sfundowany (…) w 1929 r. dla publicznej szkoły powszechnej w Będzinie –Ksawerze” ma się świetnie! Oba płaty sztandaru, obszycie i wykończenie jak na blisko wiek, są w doskonałej formie! Ten historyczny sztandar, będący podstawą ceremoniału SP 4 , jest także po prostu naszą dumą i tożsamościowym odniesieniem.
Na akademii szkolnej przed rocznicą 11 listopada w uroczystej asyście obu pocztów sztandarowych, sztandar – jubilat został uhonorowany atłasową szarfą z kokardą narodową. I niech ta biało-czerwona szarfa zdobi go przez następne dziesięciolecia!
Szarfę, zgodnie z tradycją, ufundowali rodzice. Ich przedstawiciel oraz Pan dyrektor przypięli ją sztandarowi w obecności wszystkich uczniów i nauczycieli. Tę uroczystość ozdobiło przedstawienie polskiej baśni ludowej Janiny Porazińskiej „Szewczyk Dratewka” we współczesnej wersji: zła czarownica groziła Dratewce, że jak nie wykona jej poleceń, to … zabierze mu telefon! Bo Szewczyk zapatrzony w ekran swojego smartfona, a to w mrowisko wszedł, a to pszczołom barć zrzucił, ale wszystkie szkody naprawiał i „lajków” mu przybywało! W finale tańczyły flagi Polski w rytm rockowego poloneza A-dur Fryderyka Chopina.

I tak to patriotyczno-współcześnie uczciliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.