Inauguracja projektu "Młodzi Jałmużnicy"

Inauguracja projektu

13 października Szkolne Koła Caritas Diecezji Sosnowieckiej uczestniczyły w uroczystej inauguracji projektu „Młodzi Jałmużnicy”. Myślą przewodnią spotkania były założenia Encykliki papieża Franciszka „Laudato Si”. Dokument określany jest jako „zielona encyklika”, gdyż pomaga rozpoznać wielkość, piękno i potrzebę ochrony naturalnego środowiska. Poprzez filmy, wypowiedzi zaproszonych gości, wolontariusze zdali sobie sprawę, jak bardo przyroda protestuje przeciwko jej dewastacji. Poznali namacalne dowody chorób w glebie, wodzie, powietrzu, istotach żywych i w nas samych. Dowiedzieli się, jak ważne jest budowanie studni w Sudanie, gdzie co 15 sekund umiera dziecko z powodu braku wody. Stwierdzili, że nie mamy planety B i musimy zadbać o tą, na której żyjemy. Uczestnicy poznali ciekawą inicjatywę Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej - tzw. mobilną ambasadę. Jest to zielony, super ekologiczny, cichy autobus przemieszczający się po kraju i promujący zachowania przeciwko degradacji. Poznali również Stowarzyszenie Betania skupiające ludzi bezdomnych, zagubionych, zajmujących się między innymi upcyclingiem, co można tłumaczyć „ robieniem czegoś z niczego”. To właśnie w Betanii, dzięki wydobyciu z ludzi ukrytych talentów powstały piękne ikony wykonane z desek spalonej katedry sosnowieckiej. Podczas inauguracji młodzi ludzie usłyszeli wiele serdecznych słów podziękowań. Za to, że trwają pomimo pandemii, podejmują ciągle nowe wyzwania, są obecni przy potrzebujących w najtrudniejszych momentach. Zgłosili potrzebę uczestniczenia w konkursie polegającym na nagraniu, upublicznieniu i lajkowaniu filmu promującego zachowania przeciwko dewastacji przyrody.