Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 2021

Październik jest miesiącem, w którym Europejskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji, której celem jest przypomnienie, że są wśród naszych podopiecznych dzieci o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbędą się w okresie od 4 do 10 października pod hasłem „Jesteśmy różni – jesteśmy razem”.

Nasza szkoła przyłącza się do tej akcji.,br> • Na początku tygodnia na korytarzu szkolnym pojawi się dekoracja oraz wystawa przybliżająca dzieciom sylwetki sławnych dyslektyków.
• Nasi przedszkolacy będą uczestniczyli w zajęciach grafomotorycznych „Szlaczki Zygzaczki”. Wysłuchają również baśni „Calineczka” oraz przygotują ilustrację do utworu.
• Pierwszoklasiści pod okiem wychowawców wezmą udział w wyścigach rzędów, w których głównym zadaniem będzie ułożenie i odczytanie krótkich wyrazów.
• Klasy drugie, tuż po wysłuchaniu bajki „Brzydkie kaczątko” czytanej przez dyrekcję naszej szkoły, bliżej przyjrzą się najsłynniejszemu twórcy baśni. Poznają jego pasje i uzdolnienia. Dowiedzą się o jego dzieciństwie oraz o problemach jakie stwarza dysleksja.
• Uczniowie klas trzecich będą czytali naszym najmłodszym koleżankom i kolegom baśnie H.Ch. Andersena. Będą również brały udział w różnorodnych zadaniach podczas których będą ćwiczyły spostrzegawczość, ortografię oraz logiczne myślenie.
• Klasom czwartym zaproponujemy pracę nad słowniczkami ortograficznymi. Zaprojektują również zakładki do swoich ulubionych książek.
• Piątoklasiści będą mieli okazję popisać się kreatywnością. Spróbują stworzyć ortograficzne wierszyki i rymowanki.
• Uczniowie klas szóstych będą mogli pobawić się w kodowanie. Natomiast na lekcjach informatyki wraz z siódmoklasistami przygotują prezentację dotyczącą dysleksji.
• Uczniowie korzystający z zajęć korekcyjno – kompensacyjnych będą mieli możliwość ułożenia rebusów ortograficznych. • Podczas zajęć świetlicowych zaproponujemy uczniom wykonanie plakatu oraz portretu wybranego dyslektyka spośród artystów, ludzi nauki i polityki.
• Podsumowaniem akcji będzie wystawa prac literackich i plastycznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły podczas. ETŚD.

Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli oraz uczniów do włączenia się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.