Dlaczego 14 października obchodzimy Dzień Nauczyciela?

W obliczu pierwszego rozbioru sejm Rzeczpospolitej Obojga Narodów podjął wysiłek reformy państwa, obejmujący również zmianę systemu kształcenia. Do realizacji tego celu 14 października 1773 roku powołano Komisję Edukacji Narodowej. Była to jedna z pierwszych w Europie państwowa instytucja oświatowa.
Komisji Edukacji Narodowej udało się stworzyć jednolity system szkolnictwa, zreformować uniwersytety i opracować zbiór przepisów szkolnych. Komisja zajęła się domowym kształceniem dziewcząt, a także zainicjowała powstanie sieci szkół parafialnych dla chłopów.
Powołane przez nią Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych zreformowało programy i metody nauczania, wydało nowoczesne podręczniki. Kształcenie miało dawać praktyczne umiejętności, dlatego ograniczono nauczanie łaciny, a wprowadzono przedmioty przyrodnicze, fizykę, historię, geografię, a także elementy nauk rolniczych i medycznych.

Działalność KEN została uznana za jedno z największych osiągnięć kulturalnych Polski w czasach oświecenia, a jej patriotyczno-obywatelskie wychowanie dało pozytywne efekty zwłaszcza w dobie zaborów. Obecnie w rocznicę powołania KEN obchodzony jest Dzień Nauczyciela.

Już ósma minęła i lekcji już czas
już jestem, już idę, już biegnę do was.
Tak to zwykle biegiem do klasy wpadają
lecz wszystkie kłopoty za drzwiami zostają.

Bo z tej strony w klasie, to inny już świat
tu nauczycielom nie przybywa lat.
Tu im nawet serce w innym rytmie puka
i gdzieś w głębi duszy takie myśli stuka.
Nauczycielu,
Gdy kiedyś zejdą się nasze drogi,
Niech Ci będzie dzień tak błogi,
Jak dziś, przy Twoim święcie,
Byś z uśmiechem mógł powiedzieć nam,
Żeś dobrych uczniów miał
I żeś kochał nas zawzięcie.

Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie inne dni w roku będą radosne, spokojne, pełne zadowolenia.Aby niełatwa misja nauczyciela, pedagoga, wychowawcy przyniosła jeszcze lepsze efekty oraz satysfakcję i radość Wszystkim Nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz emerytom, życzymy wszelkiej pomyślności, zdrowia, radości z osiągnięć w pracy zawodowej, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności i powodzenia w życiu osobistym.

„Dobry nauczyciel, jak aforysta,
nie poniża i nie krzyczy,
a zapraszając do refleksji
nie traci poczucia realizmu i optymizmu”.
Wszystkiego dobrego w Dniu Nauczyciela.
Cytaty o nauczycielach
„Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ” – Henry Adams

„Życie jest cudem, a nauczyciel powinien być przygotowywany do bycia medium dla tego cudu” – Edward Blishen

„Najwyższym poziomem umiejętności edukacyjnych, jest sztuka obudzenia w dorosłym uczniu kreatywności, przy wykorzystaniu prostych pomocy dydaktycznych” – Albert Einstein