Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

„Niektórzy ludzie z autyzmem wiodą życie w ciszy, zamknięci w sobie, inni szaleją, bo rzeczywistość ich przytłacza. Niektórzy z nich nigdy nie nauczą się poprawnie dziękować. Są jednak tacy, którym ten zwrot tak lekko przechodzi przez usta, że sprawiają wrażenie, jakby rozumieli, co im się właśnie wymsknęło. Niektórzy ludzie z autyzmem chętnie się śmieją i dużo gadają, inni są raczej rzeczowi i małomówni. Niektórzy ludzie z autyzmem rozpaczają z powodu przygnębiających myśli, inni zasiedlają słoneczną stronę życia. Życie w autyzmie jest kiepskim przygotowaniem do życia w świecie bez autyzmu. Uprzejmość zastawiła wiele pułapek, w które można wpaść. Ludzie z autyzmem żadnej nie ominą; są w tym mistrzami.”
Axel Brauns, Barwne cienie i nietoperze. Życie w autystycznym świecie.

Właśnie dziś, 2 kwietnia na całym świecie obchodzimy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym wyjątkowym dniu szczególnie solidaryzujemy się z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami.
Przypomnijmy, że symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski. Niestety w  związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju nie możemy w tym dniu zaakcentować swojego wsparcia niebieskimi ubraniami w szkole.
Chcemy jednak zachęcić Was kochani uczniowie, do pokazania w inny sposób tego, że w tym niełatwym czasie pandemii, który spędzamy w domu, możemy solidaryzować się z osobami ze spektrum. Zawieście w oknach waszego pokoju coś niebieskiego. Może to być wycięte z papieru serce, motyl lub balon. Pokażcie, że wspieracie osoby z autyzmem, że pamiętacie o swoich kolegach ze szkoły dotkniętych tym zaburzeniem.
W wolnej chwili zachęcamy Was do obejrzenia dwóch krótkich animacji: Pierwsza wyjaśnia czym jest autyzm, druga to wzruszająca bajka krótkometrażowa, opowiadająca o samotności.
Link do filmu Link do filmu

Jeżeli znajdziecie czas przeczytajcie też bajkę psychoterapeutyczną pt. "Kosmita" R . Jędrzejewska-Wróbel, adresowaną zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dostępną na stronie: 1500929 (ingdzieciom.pl).