Strajk w oświacie – ważne dla rodziców!

Procedury sporu zbiorowego rozpoczęły związki zawodowe zrzeszające pracowników oświaty. Zakończone referenda w sprawie strajku w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez miasto Będzin potwierdziły, że wszystkie placówki oświatowe przystępują do protestu. Strajk rozpocznie się 8 kwietnia 2019 roku i trwać będzie do odwołania. Tego dnia znana będzie rzeczywista liczba nauczycieli, którzy wezmą w nim udział.

Trzy największe wyzwania dla dyrektorów i organu prowadzącego szkoły i przedszkola to zapewnienie opieki i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, kwietniowe egzaminy zewnętrzne (gimnazjalny 10-12 kwietnia) i ósmoklasisty (15-17 kwietnia) oraz bieżące informowanie rodziców o funkcjonowaniu placówek w czasie strajku.

Dyrektorzy szkół i przedszkoli poinformują rodziców o skali akcji strajkowej, ewentualnym zawieszeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych lub możliwościach zorganizowania zajęć opiekuńczych na stronie internetowej, w dzienniku elektronicznym szkoły oraz na ogólnodostępnych tablicach ogłoszeń.

W przypadku ogłoszenia strajku, rodzice mają prawo do pozostawienia dziecka w domu.

W przypadku przedszkoli miejskich, oddziałów przedszkolnych, klas pierwszych i drugich w szkołach podstawowych, dyrektorzy – w miarę możliwości kadrowych – podejmą działania zmierzające do zapewnienia opieki dzieciom, które przyjdą do placówki.

W ostateczności – przy braku możliwości zapewnienia opieki – rodzice zostaną o tym poinformowani w poniedziałek 8 kwietnia 2019 roku, tak aby mogli ewentualnie skorzystać z zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8, z powodu nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Dyrektorzy jednostek oświaty, w których będzie miał miejsce czynny strajk dołożą starań, aby zminimalizować negatywne skutki dla uczniów i rodziców.

Załączniki:
• Zasiłek opiekuńczy – informacja