Regulamin żywienia

1. W celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, a w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 4 w Będzinie istnieje możliwość korzystania z wyżywienia obejmującego jeden gorący posiłek – obiad dwudaniowy.
  2. Do korzystania z posiłków przygotowywanych przez kuchnię szkolną i wydawanych w stołówce uprawnieni są:
    a. uczniowie szkoły,
    b. dzieci z oddziału przedszkolnego,
    c. pracownicy szkoły.
  3. Korzystanie z posiłków w szkole jest dobrowolne i odpłatne.
  4. Stawka żywieniowa za jeden obiad jest ustalana przez dyrektora szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym i podawana jest do publicznej wiadomości na początku każdego roku szkolnego.
  5. Finansowanie wyżywienia może odbywać się z różnych źródeł:
    a. wpłat rodziców (opiekunów prawnych) dzieci korzystających z wyżywienia,
    b. wpłat pracowników korzystających z wyżywienia,
    c. ze środków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,
    d. sponsoringu.
  6. Zmianę wysokości opłat za posiłki dyrektor może wprowadzić w każdym czasie, jeżeli zaistnieje konieczność zmiany.
  7. Zmiana wysokości opłat za posiłki będzie obowiązywać od pierwszego dnia następnego miesiąca.
  8. Ustala się dzienną stawkę żywieniową dla dzieci i uczniów uczęszczających do szkoły w wysokości 5,00 złotych za korzystanie z jednego posiłku, a dla pracowników szkoły 7,50 złotych.
  9. Opłata za korzystanie z posiłku przez uczniów kalkulowana jest wyłącznie w oparciu o koszt żywności użytej do przygotowania posiłku tzw. „wsad do kotła”.
  10. Wpłat na obiady dokonuje się od 1 do 5 dnia każdego miesiąca, na konto szkoły (nr 16 1050 1227 1000 0023 0092 7478). Tytułem: Imię i nazwisko dziecka. Żywienie za miesiąc....
  11. W przypadku płatności za kilkoro dzieci, za każde należy dokonać oddzielnego przelewu.
  12. Informacji na temat kwoty do zapłaty udziela świetlica szkolna, tel. 511 129 428.
    Pracownik świetlicy wysyła informację o kwocie wpłaty do rodzica/opiekuna przez e-dziennik. Rodzic/opiekun powinien skontaktować się ze szkołą, jeżeli w drugim dniu roboczym danego miesiąca stwierdzi, że nie otrzymał informacji o wysokości opłaty.
  13. Brak wpłaty w terminie wyklucza możliwość korzystania z posiłków.
  14. Za dokonaną uważa się wpłatę zaksięgowaną na koncie szkoły. Rodzic może przekazać dowód wpłaty za dożywianie pracownikowi świetlicy lub księgowej w wersji papierowej lub elektronicznej.
  15. Brak uregulowania wpłat za dany miesiąc powoduje skreślenie dziecka z listy obiadowej w kolejnym miesiącu.
  16. Nieobecność dziecka związaną z chorobą lub inną nagłą sytuacją, w celu uzyskania odliczenia, należy zgłosić telefonicznie wychowawcy świetlicy pod numer 511 129 428 lub sekretarzowi szkoły telefonicznie pod numer 32 267 45 97.
  17. Odliczenie zostaje uwzględnione od następnego dnia po zgłoszeniu. Nie ma możliwości odliczenia kosztu obiadu tego dnia, w którym został odwołany.
  18. Koszt niewykorzystanych obiadów odliczony będzie przy opłacie za następny miesiąc.
  19. Planowane jednodniowe nieobecności (wycieczka, zawody, wyjście do kina, itp.) należy zgłosić intendentowi szkoły trzy dni wcześniej. Kwota za obiady wydawane w tych dniach nie jest zwracana, w ramach niej dziecko otrzymuje tzw. „suchy prowiant”.
  20. Rezygnację z obiadów należy zgłosić do intendenta lub wychowawcy świetlicy najpóźniej do ostatniego dnia poprzedniego miesiąca.
  21. Posiłki przygotowywane są na terenie szkoły przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.
  22. Posiłki (obiady) wydawane są według harmonogramu ustalonego przez intendenta i wychowawcę świetlicy. Harmonogram wychowawca świetlicy przekazuje wychowawcom klas, rodzicom/opiekunom prawnym uczniów, uczniom.
  23. Uczniowie spożywają posiłki w pomieszczeniu do tego przeznaczonym – jadalni.
  24. Aktualny tygodniowy jadłospis umieszczany jest na tablicy informacyjnej.
  25. Jadłospis zawiera informacje:
    a. na temat posiłków i potraw planowanych w żywieniu na dany tydzień,
    b. o występujących w potrawach alergenach,
    c. o składzie potraw uwzględnionych w jadłospisie.
  26. Pracownik świetlicy odnotowuje fakt przyjścia ucznia na obiad na liście obiadowej.
  27. Uczniowie spożywający posiłek pozostają pod opieką pracownika świetlicy. Obowiązują zasady kulturalnego zachowania. Uczniowie zobowiązani są respektować polecenia dyżurujących wychowawców.
  28. Uczniowie korzystający z obiadów zobowiązani są do pozostawienia kurtek i plecaków w szatni.
  29. Zupa podawana jest uczniom do stolika przez pracownika kuchni. Drugie danie uczniowie odbierają w okienku wydawczym.
  30. Przed okienkiem, w którym wydaje się obiady, obowiązuje kolejka w jednym szeregu.
  31. Po spożytym posiłku uczniowie obowiązani są pozostawić swoje miejsce w należytym porządku i czystości, brudne naczynia odnieść w wyznaczone miejsce.
  32. W przypadku nierespektowania wyżej wymienionych zasad powiadamia się wychowawcę klasy oraz rodziców lub prawnych opiekunów ucznia.
  33. W stołówce panuje całkowity zakaz wchodzenia dla osób nieupoważnionych, w tym rodziców dzieci. Wyjątek stanowią osoby, które odbierają obiady dla dzieci nieobecnych w szkole, a które nie zgłosiły odpisu w danym dniu.
  34. Rodzic może zgłosić chęć pobrania obiadu za nieobecne dziecko, do godz. 10.00
  35. Regulamin żywienia został udostępniony rodzicom/prawnym opiekunom i uczniom. Jest do wglądu u wychowawcy świetlicy oraz na stronie internetowej szkoły, w zakładce stołówka szkolna.
  36. O wszystkich sprawach związanych z organizacją pracy stołówki decyduje dyrektor szkoły Podstawowej nr 4 w Będzinie. Wszelkich zmian w niniejszym regulaminie dokonuje dyrektor szkoły.
  37. Rodzice powinni współpracować ze szkołą w celu kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci.

Regulamin obowiązuje od 01.09.2022 r.

Konto do wpłaty za obiady