Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji - podsumowanie

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji dobiegł końca.
W tym roku świętowaliśmy od 04 do 10 października. Podczas tego tygodnia młodsi uczniowie naszej szkoły poznali się z panem H.Ch. Andersenem i przypomnieli sobie niezwykły świat baśni. Zaprosili też do niego naszych przedszkolaków, którym codziennie czytali najpiękniejsze fragmenty bajek. Nasi najmłodsi koledzy uczestniczyli również zajęciach grafomotorycznych „Szlaczki Zygzaczki”. Efektem są cudowne prace plastyczne.

Nie brakowało gier, zabaw, ćwiczeń pozytywnie wpływających na naukę czytania i pisania. Uczestnicząc i weryfikując swoje umiejętności w różnorodnych zadaniach uczniowie świetnie się bawili i uśmiechnięci pokonywali kolejne przeszkody.

Starsze klasy natomiast mogły sprawdzić się w zadaniach angażujących obie półkule mózgu. Ćwiczyły swoje umiejętności w zakresie koncentracji uwagi oraz grafomotoryki. Sprawdzały swoje możliwości podczas zabaw z kodowaniem. Uczniowie redagowali własne słowniki ortograficzne, zmagając się z najtrudniejszymi dla siebie wyrazami. Wykazywali się kreatywnością podczas wymyślania wierszy i rymowanek ortograficznych. Działając plastycznie wykonali przepiękne zakładki do książek. Wspólnie stworzyli prezentację panelową o dysleksji i słynnych postaciach zmagających się z tym problemem.

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie mieli okazję popisać się wyobraźnią oraz umiejętnością przelania swoich myśli na papier. Rysowali ortogramy, a także szkicowali obrazy inspirowane twórczością wyjątkowych dyslektyków: Walta Disneya, Pabla Picassa czy Leonarda da Vinci.

Uczniowie uczęszczający na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dzielili się swoimi pasjami i zainteresowaniami, co przedstawili w formie rebusów. Udało się im to znakomicie!

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznych obchodach! Do zobaczenia za rok!

A w codziennych zmaganiach z dysleksją niech towarzyszą Wam słowa Richarda Paula Evansa: „Zwykle, zanim życie wręczy nam swoje najwspanialsze prezenty, owija je starannie w największe przeciwności losu”.

Nie sztuka nie mieć trudności, sztuka je pokonać...